A Historia

Historia szko造 w Dojlidach Górnych

Dzia豉lno嗆 szko造 w Dojlidach Górnych si璕a czasów przedwojennych, gdy ju w 1914 r. na miejscu dzisiejszej szko造 przesta豉 istnie cesarska szko豉 przy cerkwi. W czasach I Wojny 安iatowej, szko造 publicznej (zbiorczej) nie by這, nauka odbywa豉 si indywidualnie. Od jej zako鎍zenia do roku 1962 (z przerw na tajne nauczanie podczas II Wojny 安iatowej) szko豉 w Dojlidach Górnych mie軼i豉 si w budynkach prywatnych, co by這 bardzo uci捫liwe dla uczniów i nauczycieli. Z czasem, lokale wynajmowane dla szkolny u篡tek, sta造 si za ciasne z powodu powi瘯szaj帷ej si liczby uczniów i nauczycieli.

To wielkie nieudogodnienie by這 powodem, i 12.X. 1958 r. na zebraniu tzw. Gromadzkiej Rady Narodowej Dojlid Górnych wybrano Komitet Budowy Szko造 oraz wyra穎no zgod na sprzedanie placu b璠帷ego w豉sno軼i wsi. W sk豉d Komitetu weszli: Stanis豉w Rybo這wicz, Stanis豉w D帳rowski, Karol Szóstko, Kazimierz Korolczuk i Czes豉w Domanowski. Ogromn rol w rozpocz璚iu budowy szko造 mia przewodnicz帷y Gromadziej Rady- Eliasz Klibisz, mieszkaniec Olmont. Pieni康ze ze sprzeda篡 placu przeznaczono na kupno cegie i materiaów pod budow szko造. Wszystkie podliczone prace i materia造 zgromadzone przez mieszka鎍ów wynios造 200 tysi璚y wk豉du. Wydzia O鈍iaty w Bia造mstoku przyj掖 wk豉d, uzna za wystarczaj帷y i na 1960 roku zaplanowano rozpocz璚ie budowy.

Dnia 19.VII. 1961 zosta wmurowany kamie w璕ielny. Dopóki budowa trwa豉, uczniowie nadal ucz瘰zczali na lekcje do trzech budynków prywatnych. Pomimo niesprzyjaj帷ych, trudnych warunków lokalowych placówka dzia豉豉 pr篹nie, powi瘯szaj帷e si grono nauczycieli organizowa這 wiele ciekawych wycieczek m.in. do Tykocina, Bia這wie篡, Warszawy. Ku uciesze dojlidzkiej spo貫czno軼i dnia 23.IX. 1962 r. do u篡tku oddany zosta nowy budynek szko造. W roku 1963/64 przy szkole zorganizowano oddzia przedszkolny, natomiast rok szkolny 1964/65 zaowocowa w powstanie dwóch boisk i bie積i.

W 1999 w ramach reformy o鈍iaty do 篡cia powo豉no gimnazja. Od tego czasu w naszym budynku szkolnym funkcjonowa造 dwie szko造: Szko豉 Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. Taka sytuacja trwa豉 do 2001 roku, kiedy do u篡tku oddano naw szko喚 podstawow. Stary budynek pozosta siedzib gimnazjum.

Bardzo wa積 dat dla ca貫j spo貫czno軼i Dojlid Górnych, jak równie dla naszej szko造 by 01.01.2006 r. Tego dnia Dojlidy Górne zosta造 w陰czone w granice terytorialne miasta Bia貫gostoku.

Od wrze郾ia 2008 r. Publiczne Gimnazjum Nr 31 wraz z s御iaduj帷 Szko陰 Podstawow Nr 52 utworzy造 – ZESPÓ SZKÓ NR 4 w Bia造mstoku. Dyrektorem placówki zosta豉 pani mgr Anna Rogowska.

11-01-2011 14:08:50